Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Które leki są dostępne bez recepty?
Preparaty farmaceutyczne dzielą się na wiele różnych grup, w tym m.in. na leki na receptę, leki dostępne bez recepty, wyroby medyczne, suplementy diety czy dermokosmetyki. Preparaty każdej z tych grup spełniają inne warunki, a także różnią się działaniem, przeznaczeniem, składem czy statusem rejestracji. W tym artykule przybliżamy, które leki są dostępne bez recepty, czym się charakteryzują oraz kiedy warto po nie sięgnąć.
Czym są leki OTC?
Leki OTC (z ang. over the counter) to leki, które można wykupić bez recepty. Taki status otrzymują preparaty, które spełniają kryteria dostępności leków wydawanych bez recepty definiowane przez EMA oraz WHO. Każdy preparat farmaceutyczny, nim trafi do sprzedaży, musi przejść szereg różnych testów, których celem jest wykazanie m.in. bezpieczeństwo stosowania czy skuteczność w leczeniu określonych chorób.
Leki bez recepty to preparaty, które można wykupić bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Od leków na receptę różnią się przede wszystkim zawartością substancji czynnej odpowiadającej za działanie lecznicze i, co za tym idzie, słabszym działaniem. Co więcej, w przeciwieństwie do leków na receptę, leki OTC można nabyć nie tylko w aptece, ale też w sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych. Oznacza to, że decyzję o stosowaniu preparatów bez recepty można podjąć samodzielnie.
Kiedy warto sięgnąć po leki bez recepty?
Zasadniczo leki OTC, ze względu na delikatniejszy skład, mogą być stosowane bez kontroli lekarza. Zdarza się jednak, że lekarz zaleca ich stosowanie, gdy zawartość substancji czynnej w preparacie odpowiada konkretnym dolegliwościom pacjenta lub jako środek wspomagający w okresie rekonwalescencji. Jak podkreśla specjalista z Apteki Codziennej, leki OTC także mogą wywoływać działania niepożądane, dlatego też można je przyjmować po dokładnym zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania oraz zalecanym dawkowaniem.
Po leki bez recepty warto sięgnąć w przypadku wystąpienia dolegliwości, które z łatwością można samodzielnie zdiagnozować. Do najczęściej stosowanych leków OTC należą m.in. leki przeciwbólowe, preparaty na kłopoty trawienne lub zatrucie pokarmowe, środki rozkurczowe lub na zapalenie pęcherza moczowego. Ponadto leki bez recepty, oprócz łagodzenia dolegliwości, mogą wykazywać działanie wspomagające, np. krople do oczu czy środki na serce i układ krążenia. Do leków OTC zalicza się też preparaty wspierające walkę z uzależnieniem, takie jak leki na rzucanie palenia oraz leki na układ nerwowy, w tym leki nasenne, uspokajające czy wspomagające koncentrację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana