Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Metody antykoncepcji. Którą wybrać?

Spis treści
- Najskuteczniejsze metody antykoncepcji
- Czy antykoncepcja może być szkodliwa?
- Jaki rodzaj antykoncepcji wybrać?
Sposobów zapobiegania ciąży jest obecnie mnóstwo i nie ma wśród nich metody idealnej. Wszystkie mają swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej zależy m.in. od oczekiwań i stanu zdrowia pacjenta lub pacjentki. W artykule piszemy o skuteczności antykoncepcji i podpowiadamy, jak znaleźć właściwą.
Najskuteczniejsze metody antykoncepcji
Większość par, poszukując dla siebie optymalnego sposobu zapobiegania niechcianej ciąży, kieruje się skutecznością poszczególnych rozwiązań. Największą efektywnością wyróżniają się: sterylizacja, implant hormonalny, wkładka domaciczna (spirala). Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe sposoby wiążą się z koniecznością przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu. W przypadku podwiązania jajowodów lub wazektomii, zwykle nie da się powtórnie przywrócić zdolności do zapłodnienia. Dalsze zestawienie skuteczności antykoncepcji w porządku malejącym przedstawia się następująco:
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z porady ginekologa przy wyborze metody antykoncepcji?
- tabletki, plastry i pierścienie antykoncepcyjne,
- kapturki,
- prezerwatywy,
- stosunek przerywany,
- metoda objawowo-termiczna,
- środki plemnikobójcze.
Mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje podczas łączenia powyższych metod, np. prezerwatywa i stosunek przerywany i/lub tzw. metoda kalendarzykowa. Zaleca się, aby ostateczną decyzję podjąć na podstawie rozmowy z doświadczonym lekarzem ginekologiem. We Wrocławiu na konsultację można się umówić w gabinecie ginekologicznym Jerzego Floriańskiego.
Przeczytaj również: Drugi trymestr ciąży. Objawy, dolegliwości i badania
Czy antykoncepcja może być szkodliwa?
Niektóre kobiety z obawy przed przyjmowaniem antykoncepcyjnych środków hormonalnych, wybierają wyłącznie naturalne rozwiązania, oparte np. na badaniu temperatury i śluzu. Trzeba jednak pamiętać, że sposoby te charakteryzują się dużą zawodnością. Organizm kobiety podlega ciągłym zmianom i nawet niewielka infekcja czy stres mogą spowodować przesunięcie owulacji. Trzeba także obalić często powtarzany mit, jako że antykoncepcja hormonalna powoduje raka. Na przestrzeni wielu lat badań nie wykazano bowiem, aby preparaty te przyczyniały się do powstawania zmian nowotworowych. Aby zyskać pewność, że dany produkt został gruntownie przebadany i jest bezpieczny, środki antykoncepcyjne należy kupować tylko w aptekach.
Przeczytaj również: Cytologia w profilaktyce raka szyjki macicy
Jaki rodzaj antykoncepcji wybrać?
Na etapie wyboru najlepszej metody antykoncepcji, warto zastanowić się, które czynniki są dla nas najbardziej istotne. Czy zależy nam przede wszystkim na skuteczności, wygodzie stosowania, a może niskich kosztach? Decyzję o doborze antykoncepcji zaleca się podjąć we współpracy z lekarzem ginekologiem. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku, gdy pacjentka cierpi na choroby przewlekłe lub schorzenia związane z układem rozrodczym, albo zmaga się ze zmianami hormonalnymi. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrana antykoncepcja musi być nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim – bezpieczna dla zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana