Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Metody korekcji stanu po porażeniu nerwu twarzowego
Mięśnie mimiczne twarzy w dużej mierze umożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie – to właśnie dzięki nim możemy swobodnie jeść, pić, mówić, zamykać i otwierać oczy, a także wyrażać swoje emocje, np. poprzez uśmiechanie się. Zaburzenia działania tych mięśni mogą być spowodowane uszkodzeniem tkanki nerwowej. Na czym dokładnie polega porażenie nerwu twarzowego i jak skorygować następujące w jego wyniku zmiany?
Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny i objawy
Nerw twarzowy, jako jeden z głównych nerwów czaszkowych, to wielofunkcyjna tkanka, która odpowiada przede wszystkim za możliwości czuciowe i ruchowe naszej twarzy. To właśnie dzięki niej czujemy pełnię smaków i zapachów oraz słyszmy dźwięki. Ponadto nerw twarzowy odpowiada również za wytwarzanie łez i śliny. Przede wszystkim jednak determinuje on działanie mięśni mimicznych twarzy, które – jak wspomniano na wstępie – mają niebagatelny wpływ na nasz sposób funkcjonowania.
Do porażenia nerwu twarzowego może dojść w efekcie infekcji, np. boreliozy czy półpaśca, niedokrwienia mózgu, czyli udaru, a także urazów głowy. - Mówi specjalista z gabinetu chirurgii estetycznej w Warszawie dr Waldemar Weiss. - Niedowład może mieć również podłoże neurologiczne i wiązać się np. ze stwardnieniem rozsianym lub guzem mózgu.
Niezależnie od przyczyny, porażenie nerwu twarzowego prowadzi do upośledzenia mięśni mimicznych. Niedowład może przy tym występować z jednej lub z obu stron, najczęściej jednak objawia się zaburzeniami napięcia mięśniowego o charakterze asymetrycznym w obrębie twarzy. W efekcie osoba z porażeniem nerwu twarzowego może mieć trudności z otwieraniem i zamykaniem ust i powiek, a także z wyrażaniem emocji poprzez ekspresję mimiczną w postaci uśmiechów lub grymasów, np. marszczenia czoła czy uniesienia brwi. Do charakterystycznych objawów tego niedowładu należy opadanie kącika ust, do tego mogą dochodzić również problemy z mową i jedzeniem. Dlatego w przypadku pacjentów z tym schorzeniem tak ważna jest intensywna rehabilitacja, która pomoże pokonać trudności i odzyskać komfort życia. Ważne jest również usunięcie defektów estetycznych będących rezultatem porażenia nerwu twarzowego, w czym pomóc może chirurgia plastyczna.
Chirurgiczne leczenie po porażeniu nerwu twarzowego
W celu korekcji defektów estetycznych spowodowanych asymetrią twarzy, występujących np. w obrębie nosa, oczy czy ust, wykorzystuje się metody statyczne plastyki, do których zaliczamy lifting i botoks. Użycie toksyny botulinowej i nici liftingujących pozwala np. na uniesienie opadających tkanek, np. kącików ust, nosa czy brwi. Istnieją również metody dynamiczne, które mają na celu nie tylko poprawę estetyki twarzy, ale także przywrócenie prawidłowego funkcjonowania mięśni mimicznych. Możliwe jest operacyjne połączenie uszkodzonych i zdrowych nerwów w obrębie twarzy, a także skorzystanie z przeszczepu autologicznego mięśni, np. ze skroni lub ud. To skuteczny sposób na przywrócenie sprawności w sytuacji, gdy fizjoterapia i przyjmowane leki nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana