Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Metody leczenia nerwicy
Szybkie tempo życia we współczesnym świecie oraz różnorodne problemy życiowe niekorzystnie wpływają na psychikę wielu ludzi. U niektórych z nich mogą pojawiać się symptomy świadczące np. o występowaniu depresji lub zaburzeń lękowych. Stosunkowo często u pacjentów szukających pomocy u profesjonalnego psychologa czy psychiatry diagnozuje się nerwicę. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego oraz jak leczyć tę chorobę? Przeczytaj niniejszy artykuł.
Nerwica – co to takiego?
Pod pojęciem nerwicy najczęściej rozumie się niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, które objawia się zazwyczaj długotrwałym doznawaniem przez daną osobę cierpienia i lęku, niepozwalających jej na normalne funkcjonowanie. Termin ten znany jest od ostatniej dekady XVIII wieku, kiedy to szkocki psychiatra William Cullen dokonał szczegółowego opisu zaburzeń i objawów o niewyjaśnionym pochodzeniu. Zaburzenia nerwicowe leczone w takich ośrodkach, jak Gabinet Psychiatryczny Urszula Sadłowska, zwykle nie mają żadnej konkretnej przyczyny związanej choćby z obecnością jakichś dysfunkcji czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Nerwicę często utożsamia się z zaburzeniami lękowymi. Termin ten często stosuje się również do rozmaitych zaburzeń psychicznych pozostających poza kręgiem nieprawidłowości o charakterze psychotycznym.
Terapia nerwicy w praktyce
Zaburzenia nerwicowe można leczyć na różne sposoby. Z reguły w terapii tego typu chorób psychicznych czynny udział biorą zarówno wysoko wykwalifikowany psycholog, jak i psychiatra. Pierwszy z nich odpowiada za prowadzenie tzw. psychoterapii, czyli specjalnych zajęć indywidualnych lub grupowych, w ramach których poruszane są różnego rodzaju tematy dotyczące różnorodnych problemów życiowych oraz sposobów radzenia sobie z nimi oraz wywoływanym przez trudne sytuacje lękiem. Funkcja psychiatry natomiast sprowadza się do wyboru odpowiednich środków farmakologicznych o działaniu przeciwdepresyjnym, przeciwlękowym i przeciwpsychotycznym. W skrajnych przypadkach leczenie nerwicy odbywa się za pomocą metod operacyjnych.
Warto mieć świadomość, że zaburzenia nerwicowe to przewlekłe schorzenie, które cechują tendencje do nawrotów. Okresy wzmożonego napięcia psychicznego występują w tym przypadku na przemian razem z czasem reemisji objawów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana