Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Metody postępowania u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekłe i postępujące zapalenie wielu stawów jednocześnie. Skutkuje ono nieodwracalnymi uszkodzeniami stawów, może prowadzić nawet do inwalidztwa. Jest to choroba ogólnoustrojowa, przez którą w narządach i tkankach zachodzą niekorzystne zmiany. Rozpoczęcie odpowiedniego leczenia we wczesnej fazie choroby zwiększa szanse na sukces. Dowiedz się, co jest zalecane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów!
Najważniejsze zalecenia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
Każda dorosła osoba, u której podejrzewa się przewlekłe zapalenie błony maziowej stawów, powinna skorzystać z konsultacji u reumatologa. Taka wizyta u specjalisty jest szczególnie zalecana, gdy:
Przeczytaj również: Jakie efekty daje krioterapia?
- zmiany zapalne dotyczą małych stawów rąk bądź stóp,
- zapaleniem są objęte dwa lub więcej stawów,
- między pierwszymi objawami a pierwszym kontaktem z lekarzem upłynęły co najmniej 3 miesiące, co oznacza, że występuje opóźnienie rozpoznania choroby.
W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów ważnymi zasadami są konsekwencja oraz kompleksowość postępowania. Jak wskazują specjaliści Centrum Terapii Naturalnych LALIMED, leczenie farmakologiczne jest wspomagane fizykoterapią, kinezyterapią oraz wieloma innymi metodami. Ważna jest odpowiednie rehabilitacja, która ma przyczynić się do poprawy funkcji i odtworzenia stanu czynnościowego sprzed rzutu choroby. Jest ona również w stanie utrwalić nowe wzorce ruchowe pacjenta.
Jak dobrać leczenie w reumatoidalnym zapaleniu stawów?
Przed opracowaniem optymalnej metody leczenia, warto w przypadku RZS przeprowadzić testy biorezonansowe, które pozwalają wykryć wirusy oraz bakterie odpowiedzialne za stan chorobowy. Kolejnym etapem jest dostosowanie programu rehabilitacji i dobór ewentualnych leków. Wszystko to jest uwarunkowane stopniem zaawansowania choroby oraz jej aktywnością. Nie bez znaczenia pozostają czynniki środowiskowe i socjalne, wiek chorego, a także miejsce i stopień uszkodzenia stawów. W przypadku zmian wielomiejscowych zaleca się rozpoczęcie usprawniania od stawów mających zasadnicze znaczenie dla sprawności.
Popularnymi metodami są krioterapia ogólna i miejscowa, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne nastawione na odciążenie stawów. To np. odpowiedni zestaw ćwiczeń: na basenie i przyrządowe, a także elektroterapia oraz magnetoterapia. Dzięki nim możliwe jest poprawienie jakości życia, przywrócenie zdolności do pracy i zmniejszenie bólu. Często stosowana metoda jest również jonoforeza, dzięki której leki są wprowadzane do tkanek siłami pola elektrycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana