Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega badanie EKG?
Elektrokardiografia, powszechnie znana jako EKG (elektrokardiogram), to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w dziedzinie kardiologii. Badanie EKG odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i monitorowaniu różnorodnych schorzeń sercowo-naczyniowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom, na jakich opiera się badanie EKG, a także omówimy jego zastosowanie w praktyce medycznej.
Jak działa elektrokardiografia (EKG)?
Elektrokardiografia (EKG) opiera się na rejestracji i analizie elektrycznej aktywności serca. Jest to możliwe dzięki elektrodom umieszczonym na ciele pacjenta. Serce generuje impulsy elektryczne, które powodują skurcze mięśnia sercowego, czyli bicie serca. To właśnie te impulsy tworzą charakterystyczne fale i załamki na wydruku EKG, które pozwalają lekarzom ocenić rytm, przewodzenie i stan zdrowia serca.
Przeczytaj również: Dlaczego warto regularnie wykonywać badania kardiologiczne?
Podczas badania EKG elektrody są umieszczane na określonych miejscach na ciele pacjenta – na klatce piersiowej, kończynach górnych i dolnych. Elektrody rejestrują różnice potencjałów elektrycznych pomiędzy różnymi punktami na powierzchni ciała, które wynikają z pracy mięśnia sercowego. Te rejestrowane sygnały są następnie przetwarzane przez urządzenie elektrokardiograficzne, które generuje wykres złożony z charakterystycznych załamków – P, Q, R, S i T.
Przeczytaj również: Jak wyglądają badania kardiologiczne?
Zastosowanie i znaczenie EKG w diagnostyce chorób serca
EKG jest nieinwazyjnym, bezbolesnym i relatywnie szybkim badaniem, które pozwala uzyskać w czasie rzeczywistym istotne dane diagnostyczne na temat pracy serca. Dzięki EKG specjaliści z Gabinetu Kardiologicznego w Szczecinie mogą postawić wstępną diagnozę zaburzeń pracy mięśnia sercowego, czy zmian w sercu wskazujące na niedokrwienie.
Przeczytaj również: Jak często umawiać się na wizytę do kardiologa?
Badanie EKG to nieocenione narzędzie w długoterminowej opiece nad pacjentem z chorobami serca, umożliwiając ocenę postępów w leczeniu i skuteczności podjętych działań. Ponadto, EKG jest wykorzystywane w profilaktyce, pozwalając na wykrycie wcześniejszych oznak nieprawidłowości w pracy serca, jeszcze zanim objawy choroby staną się bardziej widoczne lub uciążliwe dla pacjenta.
W długoletnich badaniach klinicznych EKG potwierdziło swoją wartość jako wszechstronny, precyzyjny i bezpieczny sposób diagnostyki i monitorowania chorób serca, co przyczyniło się do poprawy jakości opieki nad pacjentami z różnymi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. Dlatego EKG pozostaje fundamentem kardiologii i jednym z najważniejszych narzędzi w diagnostyce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana