Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega badanie OCT?
Współczesna okulistyka proponuje szereg niezwykle precyzyjnych badań obrazowych, które znacznie ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy. Jedną z nich jest badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia. Kiedy wykorzystuje się taką metodę i jakie choroby pomaga zdiagnozować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące badania OCT.
Czym jest OCT?
Badanie OCT można wykonać w nowoczesnych gabinetach okulistycznych. W trakcie tomografii dna oka wykorzystuje się koherentną wiązkę światła, dzięki której uzyskuje się obraz bardzo wysokiej rozdzielczości. Najważniejszą informacją dla pacjentów jest fakt, że badanie tego typu jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Okuliści otrzymują bardzo dokładne wyniki, które pomagają postawić prawidłową diagnozę, a to pozwala na szybkie wdrożenie leczenia.
Co diagnozuje badanie OCT?
Badanie OCT wykorzystywane jest przede wszystkim w schorzeniach siatkówki - takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), cukrzycowy obrzęk plamki czy zakrzep żyły środkowej siatkówki. Pozwala na dokonanie oceny prowadzonej terapii leczniczej we wszelkiego typu schorzeniach siatkówki. Bez tego badania nie jest możliwe prowadzenie nowoczesnych terapii wyżej wymienionych schorzeń oczu.
Badanie jest również wykonywane u osób, które cierpią na jaskrę. Analiza parametrów jaskrowych uzyskanych za pomocą badania OCT jest w tym wypadku bardzo ważna, ponieważ daje szansę ścisłe monitorowanie tego schorzenia, z czym wiąże się zatrzymanie postępu choroby. Metoda ta umożliwia również monitorowanie rogówki oka, zwłaszcza przed i po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku.
To właśnie badanie sprawia, że lekarze są w stanie wykryć poważne schorzenia w początkowych etapach, dzięki czemu mogą podjąć odpowiednie działanie, by zapobiec całkowitej utracie wzroku. Specjaliści z Centrum Leczenia Chorób Oczu PRYZMAT podają jednak pewien istotny warunek:
Zaawansowane metody leczenia sprawdzają się, jeśli regularnie sprawdzamy wzrok. Zbyt późne wizyty u okulisty, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, ograniczają możliwości współczesnej, już i tak rozwiniętej, medycyny. Dlatego profilaktyka to podstawa w każdej dziedzinie medycyny. Niestety pacjenci często o tym zapominają, mimo wielu kampanii nawołujących do dbania o własny organizm. Badanie OCT jest precyzyjne, jednak w przypadku posuniętych zmian chorobowych nawet nowoczesne metody niewiele mogą zdziałać.
Przygotowanie i przebieg badania OCT
Około 10-15 minut przed badaniem OCT pacjent ma zakraplane oczy preparatami rozszerzającymi źrenice. Przy nowoczesnych aparatach jakimi dysponuje Centrum Leczenia Chorób Oczu PRYZMAT nie jest to zawsze konieczne. Następnie pacjent siada przed aparatem opiera czoło i brodę na specjalnej podpórce. W trakcie badania należy cały czas patrzeć w specjalną soczewkę z wyraźnie widocznym punktem fiksacji. To właśnie wtedy lekarz wykonuje skan przedniego lub tylnego odcinka oka, co pozwala na dokładne zobrazowanie badanych struktur. Całe badanie jest bardzo krótkie, trwa zaledwie kilkanaście minut. W przypadku zastosowania kropli rozszerzających źrenicę pacjenci mogą odczuwać niewielkie, okresowe widzenia pogorszenie widzenia do bliży oraz nadwrażliwość na światło. Te całkowicie niegroźne objawy wycofujące się zaledwie kilka godzin. Dlatego lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu i wracać do domu z osobą towarzyszącą. Analizę OCT można wykonywać zarówno u dzieci, jak i kobiet w ciąży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana