Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna to nowa dziedzina fizjoterapii, które jednak z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. W jej zakres wchodzi przede wszystkim leczenie nieprawidłowości i schorzeń występujących w obrębie dna miednicy. Głównym celem fizjoterapii uroginekologicznej jest natomiast poprawa jakości życia pacjentów. Co warto o niej wiedzieć?
Fizjoterapia uroginekologiczna - co to jest?
Fizjoterapia uroginekologiczna w szczególności opiera się na wykonywaniu ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić i rozluźnić mięśnie dna miednicy. Tego typu działania koncentrują się więc zarówno na leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy, jak i profilaktyce. Zazwyczaj na fizjoterapię uroginekologiczną decydują się kobiety w ciąży lub w czasie połogu. Warto wiedzieć, że jest ona przeznaczona nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn zmagających się z różnymi dysfunkcjami.
Fizjoterapia uroginekologiczna - wskazania
Przede wszystkim zalecana jest ona kobietom, które planują ciąże, bowiem dzięki niej mogą przygotować mięśnie dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa do noszenia maluszka w brzuchu. W okresie połogu natomiast fizjoterapia uroginekologiczna wspomoże bezpieczny powrót do formy po porodzie. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest też bolesne miesiączkowanie, różnego rodzaju dysfunkcje seksualne, blizna po cesarskim cięciu, endometrioza, problemy z nietrzymaniem moczu, czy ból podczas stosunku.
Co więcej, nauka poprawnego napinania i rozluźniania odpowiednich mięśni w obrębie miednicy może również pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym wyleczeniu niektórych dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Konsultacja u fizjoterapeuty uroginekologicznego rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie specjalista dokonuje oceny postawy ciała, ocenia powłoki brzuszne, a także za zgodą pacjenta może wykonać badanie per vaginum, czyli przez pochwę. Czasami konieczne może okazać się zlecenie dodatkowych badań, np. USG.
Fizjoterapia uroginekologiczna w Centrum Rehabilitacji FinMed w Szczecinie może przybierać różne formy, w zależności od zdiagnozowanego problemu. Między innymi opiera się ona na terapii manualnej przy użyciu rąk w obrębie kręgosłupa oraz miednicy. Niezwykle ważne są również ćwiczenia dnia miednicy, czyli mięśni Kegla. Ich prawidłowe rozluźnianie i napinanie wzmocni osłabione mięśnie. Rodzaj i intensywność ćwiczeń jest jednak dobierana zawsze indywidualnie, na podstawie diagnozy pacjenta oraz jego predyspozycji i potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana