Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega integracja sensoryczna?
We wczesnych etapach życia, nawet w okresie płodowym, mogą pojawić się pewne nieprawidłowości związane z organizacją zmysłowych wrażeń. Przede wszystkim chodzi tutaj o rejestrowanie wrażeń odbieranych przez zmysły słuchu, wzroku, smaku, węchu i dotyku i wykorzystywanie ich do własnych celów. Jeżeli zdiagnozowane są jakieś błędy w integracji sensorycznej, to wskazana jest terapia.
Czym jest integracja sensoryczna?
Integracją sensoryczną nazywa się możliwość rejestrowania bodźców ze świata zewnętrznego przez własne zmysły oraz ośrodki nerwowe i takie przetwarzanie, aby były wykorzystywane do celowego działania. Mózg człowiek jest całością, jednak podzieloną na części, z których każda ma swoją określoną rolę.
Dzięki prawidłowej integracji sensorycznej można odpowiednio reagować na pewne stany i sytuacje oraz prawidłowo je interpretować. Jeżeli te mechanizmy nie funkcjonują, jak należy, to pojawiają się problemy z zachowaniem oraz ogólnym funkcjonowaniem. Lekarstwem na taki stan rzeczy jest odpowiednia terapia prowadzona w takich miejscach, jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Carpe Diem. Tam też dokładnie rozpoznawane są objawy wadliwej integracji sensorycznej.
Jakie są objawy nieprawidłowej integracji sensorycznej?
Na etapie wczesnego rozwoju dzieci są bacznie obserwowane przez rodziców. Zazwyczaj najbardziej wyczekiwanym momentem jest wtedy początek mówienia. Opóźnienia rozwoju mowy mogą być jednym z objawów wadliwej integracji sensorycznej.
Kolejnym sygnałem problemów z integracją sensoryczną jest słaby rozwój ruchowy. Objawy mogą dotyczyć zarówno niechęci do ruchu, jak i nadmiernej ruchliwości w postaci bezustannego wiercenia się czy bezsensownego biegania. Inne problemy mogą dotyczyć również utrzymania równowagi. Dziecko potyka się i przewraca mimo równego podłoża. Mogą też wystąpić problemy z utrzymaniem nożyczek w dłoni, a nawet z ubieraniem się.
U starszych dzieci w przypadku problemów z integracją sensoryczną występują trudności z wykonywaniem ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. W skrajnych przypadkach charakteryzuje je niechęć do zmian i nowych sytuacji.
Jak leczyć problemy integracji sensorycznej?
Nieprawidłowa integracja sensoryczna nie mija sama i wymaga leczenia. Gdy u dziecka zauważone zostaną pewne problemy, należy udać się do specjalisty, który określi, czego one dotyczą. Następnym krokiem jest współpraca dziecka z terapeutą, którego zadaniem jest opracowanie odpowiednich ćwiczeń. Terapeuta obserwuje dziecko i dostosowuje program ćwiczeń do tempa jego postępów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana