Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze problemy psychologiczne dzieci i młodzieży
Problemy psychologiczne dzieci i młodzieży mogą mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych sfer rzeczywistości, np. szkoły, rodziny, rówieśników, wyglądu, czy zdrowia. Mają też ogromny wpływ na dalsze życie młodego człowieka. Dlatego nigdy nie mogą być ignorowane przez dorosłych, a chęć pomocy powinna być czymś naturalnym. Sprawdźmy zatem, z jakimi wyzwaniami natury psychicznej mierzą się dzieci i nastolatkowie, a także jak można im pomóc?
Z czego biorą się problemy psychologiczne dzieci i młodzieży?
Większość problemów psychologicznych, które dotykają dzieci i młodzież ma swoje źródło w relacjach rodzinnych i rówieśniczych. Zaburzenie tych relacji nie zawsze jest dla młodych ludzi zrozumiałe, a w konsekwencji często wywołuje reakcje, będące swego rodzaju mechanizmem obronnym. Inaczej wyglądają one u dzieci, a inaczej u nastolatków. Różnice te wynikają z poziomu rozwoju obu grup.
W przypadku młodszych dzieci dominują stany lękowe oraz brak kontroli nad emocjami, który prowadzi do pojawienia się agresji. Problemy takie sygnalizują rodzice odwiedzający ze swoimi dziećmi Pracownię Psychologii Tatiany Smok-Gwiazdowskiej z Kotlina. Z kolei u nastolatków najczęściej mamy do czynienia z depresją, zaburzeniami odżywiania i różnego typu uzależnieniami. Są to bardzo poważne zjawiska i należy na nie odpowiednio reagować.
Jak pomóc dzieciom i młodzieży z problemami psychologicznymi?
Pomoc skierowana do dzieci i młodzieży, które borykają się z problemami psychologicznymi, musi spełniać kilka warunków, ponieważ tylko wtedy będzie skuteczna. Po pierwsze powinna być kompleksowa, a więc obejmować nie tylko dotarcie do źródła problemów, ale także wskazanie możliwych rozwiązań. Jest to bardzo ważne, gdyż samo ustalenie przyczyny, to tylko połowa sukcesu.
Po drugie musi być profesjonalna, czyli udzielana przez doświadczonego terapeutę, posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Tylko skorzystanie z pomocy specjalisty gwarantuje otrzymanie fachowego wsparcia. W przypadku problemów psychologicznych występujących u dzieci i młodzieży jest ono kluczowym czynnikiem wpływającym na powodzenie zaproponowanej terapii. W procesie pokonywania problemów psychologicznych u dzieci konieczny jest też czynny udział rodziców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana