Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze uszkodzenia aparatów ortopedycznych
Ortezy i aparaty ortopedyczne to chętnie wybierane przez pacjentów rozwiązania zastępujące problematyczny gips. Większość modeli jest wykonana starannie oraz nie powinna ulegać uszkodzeniom, ale niewłaściwe postępowanie z nimi może doprowadzić do drobnych zniszczeń. O ortezy trzeba dbać szczególnie, bo od nich zależy poprawna rekonwalescencja oraz łatwość, z jaką będzie przechodzić się przez rehabilitację.
Dlaczego dobrze jest zdecydować się na aparat ortopedyczny?
Gips jest coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Jego miejsce zajmują ortezy i aparaty ortopedyczne, które łatwo jest zamontować i kontrolować z ich pomocą zrastanie się kości. Poza wygodą oraz ładnym wyglądem te wyróżniają się także:
- usztywnieniem stawu bez dodatkowego obciążenia go,
- możliwością dopasowania ilości powietrza w komorach do indywidualnych potrzeb pacjenta,
- zdolnością utrzymania usztywnionej kończyny w optymalnej temperaturze,
- możliwością zdjęcia usztywnienia,
- mniejszą szansą na powstanie otarć i innych podrażnień.
Aparaty ortopedyczne można stosować, kiedy kość wolno się zrasta lub kiedy z innych przyczyn należy usztywnić kończynę na dłuższy czas.
Co powoduje uszkodzenia aparatów ortopedycznych?
Najnowsze aparaty i ortezy są tworzone tak, aby były maksymalnie odporne na uszkodzenia. Może się jednak zdarzyć, że wystąpi z nimi problem. Często zniszczenia powodowane są złym dobraniem modelu i rozmiaru do osoby, która z nich korzysta. Wtedy mogą nie spełniać zupełnie swojej funkcji, przeszkadzać, a nawet utrudniać gojenie się urazu. Ortezę każdorazowo powinna zakładać osoba, która potrafi dostosować ją do potrzeb pacjenta oraz jest w stanie samodzielnie zacisnąć wszystkie klamerki. Zbyt luźne lub mocne zapięcie może wpływać na wytrzymałość mocowania. Aparaty powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak odkształcenia, ale mogą się zniszczyć, jeśli coś zostanie na nich położone albo wystawi się ja na działanie szkodliwych czynników.
Uszkodzenia ortezy mogą być spowodowane przez jej właściciela. O aparat należy odpowiednio dbać, także piorąc go albo czyszcząc z zabrudzeń. Eksperci z firmy ORTO-MED przypominają, że:
- przed praniem należy usunąć z ortezy elementy metalowe oraz paski, które można wypiąć,
- ortezy nie należy prać w pralce,
- ortezy nie należy prać środkami chemicznymi,
- aparat nie może być wystawiony na działanie gorącej wody.
Jeśli któryś z tych punktów nie zostanie zastosowany, może dojść do uszkodzenia. Dlatego ważne jest stosowanie się do instrukcji i zaleceń producenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana