Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Powody, dla których nie powinniśmy bagatelizować złego stanu powietrza
Szczególne znaczenie dla ochrony zdrowia człowieka ma stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu. Najczęściej występujące są pyły o średnicy aerodynamicznej poniżej 2,5 mikrometrów, które określa się jako PM2,5, a także o średnicy 10 mikrometrów, czyli PM10. Pyły te pochodzą ze spalania paliw kopalnych, pochodnych ropy naftowej, biomasy czy spalania węgla. Stężenie zanieczyszczeń pyłowych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w Polsce są wyższe niż w jakimkolwiek innym kraju w Unii Europejskiej. Jak wpływa na zdrowie?
Z płuc do innych układów i organów
Narażenie na częste przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu prowadzi do całego spektrum chorób i dolegliwości. Wdychane cząstki pyłu zawieszonego docierają do dolnych partii płuc, gdzie mogą doprowadzić do stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego. Z kolei stan zapalny wpływa na układ krążenia, ponieważ najmniejsze pyły przenikają do krwiobiegu i za jego pośrednictwem docierają do różnych organów, zakłócając ich prawidłowe funkcjonowanie.
Do jakich chorób i dolegliwości prowadzi zanieczyszczone powietrze?
Jedną z niebezpiecznych konsekwencji długiej ekspozycji na podwyższone stężenie zanieczyszczeń jest nasilenie objawów astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Prowadzi też do nasilenia ryzyka infekcji dróg oddechowych, w tym zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli, na które szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze.
Krwiobieg transportuje pyły zawieszone między innymi do mózgu, gdzie może dojść do stanu zapalnego oraz różnorodnych zmian o charakterze degradacyjnym. Jednym z objawów jest trudność w koncentrowaniu się, problemy z pamięcią, a także bóle głowy. Negatywny wpływ na układ nerwowy prowadzi do zwiększenia zaburzeń o charakterze depresyjnym, nasilenie uczucia niepokoju i apatię. Wieloletnia podwyższona ekspozycja na zanieczyszczenia w postaci pyłu zawieszonego może przyspieszyć starzenie się układu nerwowego, pogarszać sprawność intelektualną oraz pogłębiać upośledzenie zdolności poznawczych i sprawności umysłowej osób w podeszłym wieku.
Jak zadbać o dobry stan powietrza?
Warto mieć na uwadze, że zła jakość powietrza to stan globalny, do którego poprawy może przyczynić się szereg wspólnych działań. Jak podkreśla producent oczyszczaczy powietrza Air-Clinic, urządzenia pomogą zadbać o jakość powietrza w otoczeniu, w którym się przebywa wiele godzin, jednak warto wprowadzić w życie kilka zasad, które przyczynią się do mniejszej emisji zanieczyszczeń. Między innymi zadbać o stan pieca ogrzewającego dom, ograniczyć ilość odpadów, których produkcja emituje olbrzymie ilości zanieczyszczeń czy postawić na „Dzień bez samochodu”. Nawet drobny gest ma znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana