Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rękawice medyczne jako ważny element w trakcie walki z koronawirusem
W medycynie, kosmetyce i gastronomii wykorzystuje się rękawice medyczne, bez których nie można by bezpiecznie wykonać prac z niebezpiecznymi substancjami, groźnymi patogenami. Były one podstawowym ekwipunkiem medyków podczas walki z koronawirusem. Jakie wyróżniamy rodzaje rękawic medycznych? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Rodzaje rękawic medycznych
Rękawice medyczne można podzielić na kilka rodzajów – lateksowe, nitrylowe, winylowe, foliowe.
Najczęściej wykorzystuje się rękawice z kauczuku naturalnego (lateksu), które cechują się wytrzymałością, elastycznością i dobrą ochroną przed patogenami, chemikaliami. Niektórzy użytkownicy uważają je za wygodniejsze od modeli nitrylowych lub winylowych. Rękawice z lateksu, jako trwałe materiały medyczne, występują w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do stylu placówki. Ich największą wadą jest obecność alergizujących białek, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Rękawice medyczne nitrylowe zostały stworzone z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego – syntetycznego tworzywa, które nie powoduje żadnych reakcji alergicznych (udowodniły to wieloletnie badania i doświadczenie konsumentów). Takie rękawice są delikatniejsze niż lateksowe. Zapewniają większe czucie w palcach, dlatego uwielbiają je chirurdzy, stomatolodzy i kosmetyczki. Są także bardzo odporne na różne substancje chemiczne, np. rozpuszczalniki, oleje, smary.
Medyczne rękawice z winylu wykonuje się z PCV, który dobrze chroni przed groźnymi preparatami chemicznymi, olejami, tłuszczami, ozonem, płynami ustrojowymi. Używa się ich w diagnostyce, podstawowych badaniach lekarskich. Ich największą wadą jest łatwość w rozdarciu. Aby nie dopuścić do tego, należy dobrać idealny rozmiar – zbyt małe szybko się porwą, natomiast za duże nie zapewnią dobrej ochrony.
Rękawice foliowe, jako najmniej wytrzymałe, nadają się jedynie do prac niskiego ryzyka. Dopuszczane są zazwyczaj do kontaktu z żywnością.
Znaczenie rękawic medycznych
Rękawice medyczne, z racji swoich wyjątkowych właściwości, wykorzystuje się szeroko w placówkach medycznych, gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych, laboratoriach, gastronomii – wszędzie tam, gdzie trzeba zachować sterylne warunki. Stanowiły niezbędny dodatek podczas walki z koronawirusem. Dobrej jakości rękawice medyczne można zakupić za pośrednictwem firmy Gemini, zaopatrującej gabinety lekarskie i przychodnie w sprzęt medyczny.
Rękawice medyczne chronią przed patogenami, drobnoustrojami, wirusami, zagrożeniami biologicznymi i groźnymi substancjami chemicznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana