Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje badań związanych z wykonywaną pracą
Przejście przez badania lekarskie jest obowiązkiem każdego pracownika, zanim jeszcze przystąpi do wykonywania zadań zawodowych. W niektórych profesjach wymaga się wykonania dodatkowych testów specjalistycznych, które potwierdzą np. możliwość prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego czy noszenia broni. Co ważniejsze, mają one okresową ważność i muszą być powtarzane co kilka lat. Jakie badania wykonuje się w związku z pracą?
Ogólne badania przydatności do pracy
Zarówno kodeks pracy, jak i przepisy dotyczące BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunków pracy. To jeden z powodów, dla których pracodawca jeszcze przed podpisaniem umowy z podwładnym musi zweryfikować, czy jego stan zdrowia pozwala na wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Nie chodzi tu o widoczne dysfunkcje, jakie jak inwalidztwo ruchowe czy osłabienie wzroku. Przeszkodą bywają czasem mniej oczywiste schorzenia takie jak uczulenie na smary.
Przeczytaj również: Kiedy kierowca musi wykonać badanie lekarskie?
Przed przystąpieniem do pracy kandydat musi udać się do lekarza medycyny pracy, który wykona odpowiednie badania ogólne i w razie potrzeby skieruje go do specjalisty czy na testy laboratoryjne. Najczęściej wybierany zestaw to konsultacja okulisty, neurologa, laryngologa, kardiologa i lekarza ogólnego. Badania tego typu i konsultacje oferuje Centrum Medycyny Pracy Hipokrates.
Przeczytaj również: Co ile lat należy powtarzać badania kierowców?
Badania specjalistyczne
Badaniu ogólnemu przydatności do pracy musi się poddać każdy kandydat do zatrudnienia, od urzędnika, po montażystę. W wielu zawodach jednak pracownik jest narażony na kontakt ze specyficznymi czynnikami ryzyka. Musi też wykazywać odpowiednie predyspozycje. Przykładem jest czas reakcji kierowcy czy zdrowie psychiczne ochroniarza, który posługuje się bronią. Kandydaci na takie stanowiska muszą przejść dodatkowe badania pracownicze związane z wykonywanym zawodem. Są to między innymi:
Przeczytaj również: Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem nowej pracy?
- badania psychotechniczne – przeprowadzane u osób, które kandydują na stanowisko kierowcy zawodowego, instruktora nauki jazdy, egzaminatora, czy operatora środków transportu bliskiego,
- badania wysiłkowe EKG – zlecane wtedy, gdy kandydat pracuje w warunkach dużego obciążenia fizycznego lub przygotowuje się do pracy w takim zawodzie (np. jako ratownik górski),
- badania wysokościowe – kierowane do tych osób, które będą wykonywać pracę na wysokości – np. na rusztowaniach, podestach ruchomych czy z wykorzystaniem technik alpinistycznych.
Lekarz medycyny pracy może też skierować pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne. Niekiedy zleca się wykonanie morfologii krwi i RTG. płuc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana