Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje protez stomatologicznych
Protetyka jest jedną z ważniejszych specjalizacji stomatologicznych. Zadaniem, które stoi przed pracownikami poradni protetycznych jest znalezienie najlepszego sposobu i odbudowa utraconych przez pacjenta naturalnych zębów. Obecnie dostępnych jest wiele metod odbudowy zębów. Wśród nich są zarówno stałe protezy zębowe i materiały protetyczne, jak i protezy ruchome, czyli takie, które pacjent w każdej chwili może wyjąc z ust. W artykule dokładnie opisujemy dostępne dla pacjentów rodzaje protez stomatologicznych.
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest ważna?
Odbudowa utraconych przez pacjenta zębów jest bardzo ważna, ponieważ brak nawet pojedynczego zęba z czasem może mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać na inne znajdujące się w szczęce lub w żuchwie zęby. W zależności od tego, które zęby żeśmy stracili, ich brak może wpłynąć na pogorszenie estetyki uśmiechu, funkcjonalności układu żucia, powstawanie wad wymowy oraz zmianę wyglądu twarzy. Z czasem powstały problem będzie się jednak tylko pogarszał, ponieważ nawet pojedyncze braki w łukach zębowych w konsekwencji mogą prowadzić do przesuwania się w kierunku powstałej luki w uzębieniu sąsiadujących z nią zębów, a nawet do rozpoczęcia atrofii, czyli procesów zanikowych kości. Im szybciej uda nam się więc zastąpić utracony z różnych przyczyn ząb odpowiednim materiałem protetycznym lub implantem zębowym, tym lepiej. A jakie są dostępne rodzaje protez zębowych?
Przeczytaj również: Jak należy obchodzić się z protezami zębowymi?
Protezy dzielimy na dwie główne grupy: protezy zębowe stałe oraz protezy zębowe ruchome. Jakie dokładnie rodzaje protez znajdują się w każdej z nich?
Stałe protezy zębowe
Wypełnienia protetyczne, które są wstawiane na stałe w łuki zębowe są na pewno znacznie wygodniejsze dla pacjentów niż protezy ruchome. Stosując je nie trzeba się bowiem martwić np. o to, jak je przechowywać po wyjęciu z jamy ustnej. Jak tłumaczy nam nasz rozmówca, lekarz dentysta z Piaseczna:
Przeczytaj również: Ile kosztuje proteza zębowa i od czego zależy jej cena?
Stałe protezy zębowe to elementy, które są stosowane głównie do odbudowywania pojedynczych braków w uzębieniu. Za ich pomocą nie można niestety odbudować dużych braków zębowych. Do najważniejszych stałych wypełnień protetycznych należą korony i mosty protetyczne oraz licówki zębowe. Każdy z tych materiałów ma nieco inne zastosowanie. Korony protetyczne służą odbudowie pojedynczych braków zębowych, z użyciem mostów protetycznych można odbudować do 3 sąsiadujących ze sobą luk w uzębieniu, natomiast licówki na zęby są stosowane głównie w stomatologii estetycznej do wizualnej poprawy powierzchni zębów i zasłonięcia diastemy, czyli przerwy między jedynkami.
Ruchome protezy zębowe
Ruchome protezy zębowe stosuje się w przypadku powstania większych braków w uzębieniu, nawet takich, które obejmują całe łuki zębowe. Obecnie stosowane są dwa rodzaje ruchomych protez stomatologicznych:
Przeczytaj również: Jak przebiega proces przygotowywania protez?
Szkieletowe protezy zębowe – możliwości zastosowania protez szkieletowych jest wiele. Wybiera się je zarówno w celu odbudowy całkowitych braków w uzębieniu, jak i do odbudowy braków, które obejmują 5-7 zębów. Protezy szkieletowe zbudowane są z uformowanej na kształt jamy ustnej, stworzonej z metalu lub z acetalu bazy i wczepionych w nią – najczęściej akrylowych – koron protetycznych. Gotowa proteza szkieletowa przymocowywana jest do pozostałych w łukach stałych zębów pacjenta lub do specjalnie w tym celu wszczepionych implantów stomatologicznych.
Protezy zębowe osiadające – rodzaj protezy zębowej, którą stosuje się głównie w przypadku całkowitego braku uzębienia. Proteza osiadająca umieszczona jest bezpośrednio na błonie śluzowej w jamie ustnej.
Zdecydowanie wygodniejszym i częściej zalecanym do stosowania rodzajem stałych protez zębowych są protezy szkieletowe. Stosowana jest w nich tzw. technika przenoszenia ozębnego, która polega na tym, że podczas przeżuwania pokarmów duża część zachodzących sił jest przenoszona z błony śluzowej i z dziąsła na będące podstawą dla protezy naturalne zęby lub implanty stomatologiczne. Dzięki temu stosowanie protezy nie ma destrukcyjnego wpływu na stan tkanki przyzębia. W przypadku protez osiadających jest inaczej i przeżuwanie pokarmów wiąże się podrażnieniami błony śluzowej i drobnymi uszkodzeniami tkanek przyzębia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana