Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Skąd na ciele biorą się znamiona?

Spis treści
- Geneza znamion – od niewidzialnego do widocznego
- Wpływ genów i środowiska na powstawanie znamion
- Czy znamiona mogą być groźne dla zdrowia?
Znamiona na ciele są zjawiskiem powszechnym, dotykającym niemal każdego człowieka. Występują w różnych kształtach i kolorach, mogą pojawiać się na praktycznie każdej części ciała – od twarzy, ramion, pleców aż po nogi. Nic dziwnego, że przez wieki budziły zainteresowanie, a nawet strach, gdyż kojarzone były nawet z magią. Dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę są znamiona, jak powstają oraz czy niosą za sobą ryzyko dla zdrowia.
Geneza znamion – od niewidzialnego do widocznego
Zanim przejdziemy do procesu powstawania znamion na ciele, warto przyjrzeć się temu, co dokładnie sprawia, że są one tak różnorodne. Otóż wszystko zaczyna się od melanocytów – komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu skórnego melaniny. To właśnie jego nadmiar prowadzi do powstania znamienia.
Przeczytaj również: Które zabiegi medycyny estetycznej najlepiej zrobić zimą?
Pracownik kliniki medycyny estetycznej Sublimed w Krakowie mówi: Czasami natura jest przewrotna i sprawia, że melanocyty produkują więcej melaniny niż potrzeba. Wówczas może dojść do powstania zgrupowania tych komórek, które tworzą już widoczne znamiona. Mogą mieć one różne formy – bywają soczewicowate, brodawkowate, płaskie czy wypukłe. Wszystko zależy od tego, jak silnie melanocyty produkują melaninę oraz jak głęboko w skórze się znajdują.
Wpływ genów i środowiska na powstawanie znamion
Choć znamiona są zjawiskiem powszechnym, dalej toczą się badania nad tym, co dokładnie wpływa na ich powstawanie. Okazuje się, że w grę wchodzi wiele czynników, a na czele stoją geny. To one decydują o tym, ile melanocytów mamy w organizmie oraz jak intensywnie wytwarzają melaninę. Warto dodać, że istnieje grupa osób genetycznie obciążonych większą liczbą znamion.
Przeczytaj również: Czym się różni mezoterapia igłowa od bezigłowej?
Oprócz genów na powstawanie znamion wpływ ma również środowisko. Przede wszystkim należy tutaj wymienić promieniowanie słoneczne, które może prowadzić do uszkodzenia komórek skóry i nadmiernego pobudzenia melanocytów. Dlatego specjaliści przestrzegają przed nadmiernym opalaniem się i zalecają stosowanie kremów z filtrem UV.
Przeczytaj również: Kiedy zaleca się mezoterapię mikroigłową?
Czy znamiona mogą być groźne dla zdrowia?
Większość znamion jest łagodnych i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niestety, czasami może dojść do niekontrolowanego wzrostu melanocytów i rozwoju czerniaka – złośliwego guza skóry. Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie ciała i badanie znamion – wszystkie zmiany powinny być sygnałem do konsultacji z lekarzem. Regularne wizyty u dermatologa oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony przeciwsłonecznej to podstawa profilaktyki i dbania o zdrowie skóry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana