Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Sposoby pobierania krwi u dzieci
Krew jest jedną z najważniejszych substancji znajdujących się w ciele każdego człowieka. Odpowiada ona przede wszystkim za transport tlenu oraz pełni funkcję łącznika pomiędzy wszystkimi narządami w organizmie. Dlatego też diagnozowanie medyczne rozpoczyna się najczęściej od zbadania jej próbki. Choć kojarzy się to niezbyt przyjemnie, to istnieje co najmniej kilka sposobów na jak najmniej inwazyjne pobranie jej od dzieci.
Jaką funkcje pełni krew w organizmie?
Krew stanowi ważny płyn w ciele człowieka. Pozwala ona transportować tlen oraz stanowi łącznik pomiędzy wszystkimi narządami w organizmie. Wyróżnić można jej różne grupy, które wynikają z genetyki. W skład krwi wchodzą między innymi krwinki czerwone oraz białe, a także trombocyty oraz osocze, które stanowi ponad połowę objętości płynu.
Za główne funkcje krwi uznaje się przede wszystkim rozprowadzanie tlenu oraz wydalanie dwutlenku węgla z organizmu. To dzięki niej możliwe jest funkcjonowanie wszystkich narządów znajdujących się w ciele. Umożliwia ona przesyłanie niezbędnych substancji odżywczych oraz odprowadzenie zbędnych do nerek oraz gruczołów potowych. Krew ma też znaczący udział w reakcjach odpornościowych oraz procesach krzepnięcia.
W jaki sposób bada się krew?
Krew ma wiele parametrów, które pozwalają z dużą dokładnością stwierdzić, co dokładnie dzieje się z organizmem. Dzięki jej analityce krwi można dowiedzieć się o ogólnym stanie zdrowia, a także o rozwijających się chorobach. Wystarczy, aby laboratorium wykonujące testy otrzymało próbkę. Pobiera się ją poprzez wprowadzenie igły do żyły i pobraniu płynu do specjalnego pojemnika.
Badani mają mieszane uczucia co do przebiegu samego zabiegu. Dla wielu jest ono całkowicie bezbolesne, natomiast niektórzy mdleją na samą myśl o pobraniu próbki. Dlatego u dzieci często stosuje się specjalne metody. Bardzo często zamiast z żyły, u najmłodszych krew pobierana jest z palca, pięty lub główki. Jest to mniej inwazyjne, a zarazem maluchy nie mają poczucia, że zostały nakłute igłą, ponieważ jest ona bardzo cienka.
Gdzie udać się na pobranie krwi z dzieckiem?
Pobieranie krwi u dzieci jest dość trudne. Wynika to z ich ruchliwości, a także lęku przed przystąpieniem do badania. Wiele maluchów, szczególnie przy pierwszym tego typu teście, panicznie się boi i nie pozwala się zbliżyć osobie ze strzykawką.
Pomóc może doświadczony personel, taki jak na przykład w Gabinecie pediatrycznym Karoliny Prątnickiej. Umiejętne podejście do najmłodszych wraz z wieloletnią praktyką spowoduje, że wiele maluchów nawet nie poczuje ukłucia i bez żadnych przeszkód pozwolą sobie pobrać krew.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana