Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Terapia małżeńska czy rodzinna? Na jaką się zdecydować?
Niekiedy w rodzinie lub związku nawarstwiają się problemy, z którymi nie można sobie samodzielnie poradzić. Wynikają one z różnych przyczyn. Różnice charakterów są do przezwyciężenia, ale do tego trzeba odpowiedniej komunikacji między osobami. Niestety czasem strony nie potrafią ze sobą rozmawiać, dlatego niekiedy potrzeba do tego pomocy obiektywnego spojrzenia psychologa. Kiedy potrzebna jest terapia rodzinna, a kiedy małżeńska?
Kiedy potrzeba jest terapia małżeńska?
Na początku każdego związku nie zauważa się pewnych różnic między dwoma osobami. Można powiedzieć, że na wszystko patrzy się przez różowe okulary. Tak się składa, że ten stan po jakimś czasie mija i widoczne stają się różnice osobowości. W tym momencie dużo zależy od wzajemnego zrozumienia i porozumienia. Niestety nie każdy posiada takie umiejętności, a poza tym to obie strony jednocześnie powinny chcieć harmonii.
Kryzysy w związkach mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze jest to proza życia. Czasem jedna strona goni za karierą i zaniedbuje drugą. Kiedy indziej chce na siłę przeforsować swoje własne przekonania i wartości oraz narzucać je partnerowi, a nawet dzieciom. Najczęściej jednak problemem jest brak umiejętności rozmawiania i słuchania się nawzajem. Terapia w takich miejscach, jak Centrum Psychologiczne Danuta Dercz, przeprowadzona przez fachowców, pozwala na rozpoznanie własny emocji, zrozumienie odmiennych potrzeb i przyzwyczajeń drugiego człowieka. Niekiedy dobrze zrealizowana rozmowa potrafi otworzyć oczy.
Spotkanie z psychologiem pozwala znacznie usprawnić komunikacje w związku. Ułatwia też wzajemne porozumienie, przez dokładne rozpoznanie własnych emocji i reakcji. Konsultacje z psychologiem pozwalają również wypracować kompromisy w związku.
W czym pomaga terapia rodzinna?
Terapia rodzinna tym się różni od terapii małżeńskiej, że dotyczy problemów jednej osoby, których istnienie rzutuje na relacje w całej rodzinie. Dlatego taka psychoterapia przeprowadzana jest na wszystkich członkach rodziny, a przynajmniej na tych, którzy odczuwają konkretne problemy.
Terapię rodzinną stosuje się wtedy, gdy problemy jednej osoby upośledza wzajemne relacje w rodzinie. Mogą to być konflikty zarówno między rodzicami, jak i między rodzicami a dziećmi czy jednym dzieckiem.
Często problemy w rodzinie wiążą się z kryzysami, takimi jak rozwód, śmierć w rodzinie czy choroba jednego z członków. Bardzo częstymi problemami w rodzinach jest burzliwe dorastanie młodzieży. W takich i podobnych problemach pomaga terapia rodzinna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana