Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób usuwane są pieprzyki?
Pieprzyki są powszechnymi znamionami. Jedni mają ich więcej, inni mniej, ale ze świecą szukać tego, kto nie posiada ani jednego przebarwienia tego typu. Pojawiają się one w różnych miejscach na ciele. Z niektórymi się rodzimy, inne pokrywają naszą skórę w ciągu naszego życia. Obojętnie, kiedy je zauważyliśmy, powinniśmy je bacznie obserwować, a nawet usuwać. W jaki sposób się to robi?
Czy wszystkie pieprzyki należy usuwać?
Chociaż wiele osób je lekceważy, znamiona mogą być poważnym zagrożeniem. Niektóre z nich mogą być źródłem czerniaka, czyli raka skóry. Szczególnie niebezpieczne są wtedy, kiedy odsłaniamy je na działanie promieni słonecznych. Dlatego warto udać się do chirurga i sprawdzić, czy znamiona mogą być powodem do niepokoju. Należy usuwać pieprzyki o niepokojącym kolorze np. czerwonym lub czarnym, a także te, które swędzą lub krwawią. Pieprzyki możemy usunąć także po prostu ze względów estetycznych. Niektóre bowiem pojawiają się w widocznych miejscach lub przeszkadzają nam np. gdy znajdują się w zgięciach ciała.
Jak usuwa się pieprzyki?
Istnieją dwa sposoby na usunięcie pieprzyków. Pierwszym z nich jest zabieg laserowy, który polega na wypaleniu znamienia. Jest to całkowicie bezbolesne. Drugą metodą jest tradycyjne usuwanie pieprzyka przez chirurga. Taki zabieg jest dostępny np. w Prywatnym Gabinecie Chirurgicznym w Łomży. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Następnie chirurg wycina pieprzyk razem z kawałkiem otaczającej go skóry. Na ranę zakładane zostają szwy, które lekarz ściąga po kilku dniach. Usunięty pieprzyk jest badany pod kątem obecności przemiany złośliwej.
Jak dbać o skórę po wycięciu pieprzyka?
Po usunięciu pieprzyka na skórze zostaje blizna. Aby odbudować tkankę, skóra potrzebuje nawet kilku miesięcy. Przez kilka pierwszych dni, miejsca, w których wcześniej znajdowały się pieprzyki, należy odkażać. Rób to zawsze po prysznicu i wcześniejszym delikatnym osuszeniu rany. Powinniśmy unikać ekspozycji blizny na słońce. Dlatego, chociaż nie mamy już pieprzyka, miejsce po nim powinniśmy chować przed promieniowaniem słonecznym np. przy użyciu plastrów. Powstałe blizny możemy także smarować maściami z apteki, które pomagają w leczeniu skóry, ponieważ przyspieszają proces gojenia. Najlepiej sprawdzają się do tego specyfiki z allantoiną lub heparyną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana