Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
W jakich przypadkach zalecane są ćwiczenia korekcyjne dla dzieci?
Kiedy pojawia się dziecko, dynamika życia rodziców całkowicie się zmienia, gdyż koncentrują się oni na zdrowiu i rozwoju potomka. Jednak czasem mimo najlepszych chęci mogą pojawić się wady postawy. Warto w takiej sytuacji reagować jak najszybciej, gdyż w wieku dziecięcym możliwe jest zmniejszenie ich. Dowiedz się, kiedy dziecko powinno wykonywać ćwiczenia korekcyjne.
Na czym polegają ćwiczenia korekcyjne?
Gimnastyka korekcyjna jest prowadzona gdy lekarz lub fizjoterapeuta zdiagnozuje wadę postawy u dziecka. Warto wiedzieć, że uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjnej może nabyć rehabilitant czy absolwent szkoły wyższej, który ukończył specjalność dotyczącą wychowania fizycznego lub nauczania początkowego. Takie usługi ma także Gabinet Rehabilitacji Dzieci i Niemowląt Szymczuk Medical. W ramach zajęć z zakresu gimnastyki korygującej dla dzieci mogą być wykonywane następujące ćwiczenia:
- unoszenie nóg na drabinkach,
- podnoszenie hantli o niewielkim ciężarze,
- ściąganie łopatek,
- próba utrzymania równowagi podczas siedzenia na piłce gimnastycznej i odrywania nóg.
To tylko kilka przykładów ćwiczeń korekcyjnych, które mogą być zalecane. Warto wiedzieć, że rodzaj aktywności będzie uzależniony od wady postawy, którą ma dziecko.
Kiedy powinna zostać zastosowana gimnastyka korekcyjna?
Należy pamiętać, że można przeciwdziałać pogłębianiu się wad postawy od najmłodszych lat. Im wcześniej zostaną zastosowane ćwiczenia korekcyjne, tym szybciej będą widoczne ich efekty. Wśród pierwszych objawów świadczących o błędnej postawie można wymienić:
- asymetryczne ułożenie ciała,
- drżenie rąk lub nóg,
- nienaturalne odchylanie głowy.
Już wtedy warto wybrać się do specjalisty, aby odpowiednio zdiagnozował dziecko. Korekcję wad postawy stosuje się przy stwierdzeniu:
- asymetrii barków,
- zapadniętej klatce piersiowej,
- choroby Scheuermanna,
- skoliozy,
- płaskostopia,
- szpotawości.
To tylko kilka wskazań do wprowadzenia ćwiczeń korekcyjnych u dziecka.
Jakie efekty można uzyskać dzięki gimnastyce korekcyjnej?
Stosując odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, które są dobrane do indywidualnej wady postawy, można wzmocnić mięśnie oraz poprawić pozycję ciała. Niejednokrotnie możliwe jest znaczne zminimalizowanie lub całkowite zwalczenie wady postawy. Gimnastyka korekcyjna może być też stosowana profilaktycznie, aby utrzymać prawidłową pozycję ciała. To istotne, aby nie bagatelizować wskazań fizjoterapeuty i dbać o regularne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych u dziecka. Pozwala to na uniknięcie wielu dolegliwości w dorosłym życiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana