Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
W jakim celu i kiedy stosuje się ortezy medyczne?
Urazy, powszechne skręcenia kostki, złamania czy konieczność rekonwalescencji po operacji wymagają odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego. Należą do nich m.in. ortezy, zwane stabilizatorami. Umożliwiają usztywnienie lub wzmocnienie danego stawu, pozwalając na ruch, szybszy powrót do zdrowia i pełni. Istnieje wiele sytuacji, w których noszenie stabilizatora jest wskazane. Czym są ortezy i kiedy się je stosuje?
Czym są ortezy i w jakich sytuacjach wskazane jest ich używanie?
Orteza stanowi stabilizację uszkodzonego stawu, swoistą protezę. Ortezy stosowane są przy kontuzjach lub urazach, czasami mogą być użyte jako zamiennik gipsu, jednak nie zawsze. Ich przewagą nad gipsem jest mniejsza waga, lepsze dopasowanie oraz zmniejszone ryzyko wystąpienia podrażnień pod usztywnieniem. Noszenie stabilizatora często jest jednym z elementów terapii, razem z różnymi zabiegami lub ćwiczeniami.
Orteza należy do zaopatrzenia ortopedycznego, które można kupić m.in. w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym Med Sport. Wybierając ortezę, należy pamiętać o jej precyzyjnym dopasowaniu. Za ciasna może powodować otarcia, a zbyt luźna nie utrzyma się na swoim miejscu, przez co nie spełni dobrze swojego zadania.
Ortezy używa się przy:
złamaniach
urazach
wadach postawy wrodzonych lub nabytych
skręceniach
chorobach reumatycznych lub neurologicznych
Rodzaje i zadania ortezy medycznej
Ortezy można podzielić ze względu na miejsce, gdzie będzie używana. W związku z tym wyróżniamy stabilizatory kręgosłupa, np. odcinka szyjnego. Wśród ortez kończyn górnych stosuje się usztywnienie takich stawów jak: barkowy, łokciowy czy nadgarstka. Stabilizatory kończyn dolnych to m. in.: ortezy stawu skokowego, kolanowego lub biodrowego. Wśród szerokiej oferty stabilizatorów zdecydowanie każdy potrzebujący znajdzie coś dla siebie. W razie wątpliwości warto zasięgnąć fachowej porady.
Zadaniem stabilizatora jest:
zabezpieczanie przed przeciążeniem mięśni, np. u sportowców lub osób pracujących fizycznie
zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji
ograniczenie ruchomości w stawie
przyspieszenie regeneracji po urazie lub kontuzji – orteza umożliwia w pewnym stopniu wykonywanie codziennych czynności
korekcja wad, dzięki temu, że dany staw pozostaje w prawidłowym ułożeniu
redukcja obrzęku
utrzymanie ciała we właściwej pozycji
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana