Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wady postawy u dzieci jako problem cywilizacyjny
Dziecięce wady postawy mogą być wrodzone i nabyte. Z tymi drugimi mamy jednak do czynienia znacznie częściej, ponieważ sprzyja temu obecny tryb życia dzieci i młodzieży. Wady postawy u najmłodszych są tak powszechne, że można je nazwać problemem cywilizacyjnym. Dowiedz się, czy można sobie z nimi jakoś poradzić.
Czym są wady postawy?
Prawidłowa postawa człowieka charakteryzuje się prostym ułożeniem głowy i kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, skrzywieniem kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, wysklepioną klatką piersiową, prawidłowym podparciem miednicy na głowach kości udowych, a także prostymi kończynami dolnymi i wysklepionymi stopami. Za jej zachowanie odpowiada układ kostno-więzadłowy, a także układy mięśniowy i nerwowy. Niestety w wyniku czynników wrodzonych lub nabytych może dojść do nieprawidłowości związanych z właściwą postawą ciała i wtedy właśnie mówimy o wadach postawy. Mogą one dotykać osoby dorosłe, choć w największym stopniu z problemem tym borykają się dzieci.
Dlaczego dzieci cierpią na wady postawy?
Nabyte wady postawy u dzieci związane są z trybem życia, a także mogą mieć związek ze zmianami, jakie zachodzą w ciele w okresie dojrzewania, co potwierdza specjalista prowadzący fizjoterapię dla dzieci w Wadowicach.
Dziecko w wieku szkolnym rośnie bardzo szybko, a mięśnie niekiedy nie nadążają za rozwojem kości. Ponadto do nieprawidłowości przyczynia się noszenie ciężkich plecaków, a także niezbyt duża aktywność fizyczna. Współcześnie dzieci większość swojego czasu spędzają przed komputerem, co z pewnością nie sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy ciała. A stąd już krótka droga do wad postawy, które nie tylko utrudniają codzienne życie, ale mogą rzutować także na dalszy rozwój, wyjaśnia nasz rozmówca.
Wszystko to sprawia, że jak najwcześniej należy zatroszczyć się o szkielet dziecka.
Jak radzić sobie z wadami postawy u dzieci?
Najlepszym sposobem poradzenia sobie z wadami postawy u dzieci jest skorzystanie z fizjoterapii. Fizjoterapia dla dzieci to szereg działań, których najważniejszym zadaniem jest eliminacja wad postawy. Z tego powodu warto korzystać z usług fizjoterapeuty dziecięcego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Oprócz gimnastyki korekcyjnej, w ramach fizjoterapii dziecięcej polecane są ćwiczenia rozciągające oraz takie, których zadaniem jest korekcja nieprawidłowego ułożenia stawów i kręgów. Dość często zalecane są także masaże, mające na celu odciążenie mięśni. Aby jednak właściwie zaplanować działania terapeutyczne, konieczna jest faza diagnostyki i wywiadu z fizjoterapeutą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana