Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wskazania do wszczepienia endoprotezy kolana
Stawy kolanowe są poddawane ogromnym obciążeniom spowodowanym masą ciała. Mogą również ulec uszkodzeniu w wyniku urazu lub stanu zapalnego. Ponadto są bardzo podatne na zużycie. Endoproteza stawu kolanowego zastępuje go częściowo lub w całości. Można powiedzieć, że endoproteza jest sztucznym stawem. Kiedy wszczepia się endoprotezę stawu kolanowego?
Jak jest skonstruowana endoproteza stawu kolanowego?
Endoproteza kolana jest wykonana z elementów metalowych i plastikowych (polietylen). Musi być mocno osadzona w kości. Może całkowicie lub częściowo zastąpić naturalny staw kolanowy po ciężkiej artrozie oraz wypadku. Endoproteza kolana przywraca pacjentowi sprawność fizyczną i do pewnego stopnia możliwość uprawiania sportu. Nowoczesne endoprotezy kolana to tak zwane protezy powierzchniowe. Usuwana jest tylko zużyta powierzchnia chrząstki, a kość pozostaje nienaruszona. Dzięki nowoczesnej konstrukcji endoprotezy zapewniają maksymalną mobilność i ruchy obrotowe. Umożliwia to krótki czas rehabilitacji i szybki powrót formy.
Przeczytaj również: Czego nie wolno robić po endoprotezoplastyce stawów kolanowych?
Połowicza, czyli częściowa proteza kolana zastępuje tylko część stawu kolanowego. Pozostawia się obszary, w których powierzchnie ślizgowe chrząstki są nienaruszone. W rezultacie stanowi element leczenia chroniącego stawy i opóźnia konieczność wszczepienia pełnej protezy. Stosując endoprotezę kolana jako protezę pełną, ortopeda zastępuje obie powierzchnie stawowe, udową i piszczelową, sztucznymi powierzchniami ślizgowymi. Pełna endoprotezoplastyka stawów kolanowych jest konieczna, gdy występuje zużycie powierzchni stawowych w całym stawie kolanowym z poważnymi, bolesnymi ograniczeniami ruchu.
Kiedy lekarz ortopeda musi zdecydować o wszczepieniu endoprotezy kolana?
Właściwego czasu na wykonanie sztucznego stawu kolanowego, czyli endoprotezy stawu kolanowego, nie można określić jedynie na podstawie zdjęcia RTG lub wyniku rezonansu magnetycznego. Decydujące są ograniczenia, jakich pacjent doświadcza w życiu zawodowym i prywatnym. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pora rozważyć wszczepienie endoprotezy.
Bardzo wyraźnymi objawami poważnych problemów w obrębie stawu kolanowego jest ból podczas wchodzenia po schodach i głębokiego przysiadu. Wśród pacjentów Gabinetu Ortopedycznego Jacka Piotra Osucha są osoby intensywnie uprawiające sport. Zwłaszcza sporty typu „stop-and-go” (tenis, squash, siatkówka, koszykówka) prowadzą do bólu związanego z kompresją. Długa jazda samochodem w tej samej pozycji również spowoduje dyskomfort. W zaawansowanych stadiach mogą wystąpić nawet wysięki w stawach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana