Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Wyniszczający wpływ cukrzycy na wzrok
Cukrzyca wpływa wyniszczająco na wzrok. Jednak nie oznacza to, że osoby chore nie mogą w żaden sposób zaradzić problemom zdrowotnym. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Podwyższony poziom cukru we krwi zagraża różnym narządom. Wśród nich można wyróżnić serce, nerki, ale również narząd wzroku. W jaki sposób choroba wpływa na ostatni z wymienionych?
Wpływ cukrzycy na wzrok
Cukrzyca to niebezpieczna choroba, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu różnych narządów. Cierpią na nią osoby w różnym wieku. Co ważne, na samym początku rozwoju cukrzycy, jej objawy są w wielu przypadkach niewyraźne. Jeżeli poziom cukru we krwi jest wyjątkowo podwyższony, można zaobserwować m.in. osłabienie, senność czy wielomocz. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że cukrzyca wpływa wyniszczająco nie tylko na nerki i serce, ale również wzrok.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść na badanie tęczówki oka?
Chory, który zauważył jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinien udać się do doświadczonych ekspertów, np. pracowników Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu. Najczęściej cukrzyca grozi retinopatią cukrzycową. Schorzenie polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę oka. Początkowe etapy retinopatii cukrzycowej są bezobjawowe, a schorzenie można wykryć w trakcie specjalistycznego badania. Chory, który nie zareagował odpowiednio szybko, jest narażony na uszkodzenie siatkówki, a nawet utratę wzroku.
Przeczytaj również: Jakie badania wzroku należy wykonywać regularnie?
O czym powinni pamiętać chorzy na cukrzycę?
Osoby chore na cukrzycę są narażone nie tylko na retinopatię cukrzycową, ale również na zaćmę oraz jaskrę. Wśród głównych objawów zaćmy można wyróżnić szybkie męczenie się oczu, a także postępowe zamglenie widzenia. Z kolei symptomami jaskry są m.in. nudności czy zwężenie pola widzenia. Sposób leczenia jaskry zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia. Cukrzyca może doprowadzić do stanów zapalnych spojówek i zespołu suchego oka. Najczęściej zespół suchego oka objawia się uczuciem swędzenia, a także obrzękiem powiek.
Przeczytaj również: Jakie cechy powinien mieć dobry okulista w Lęborku?
Jak się okazuje, osoba chora na cukrzycę jest narażona na poważne problemy ze wzrokiem. Część z nich może nie wywoływać żadnych objawów w początkowych etapach rozwoju, dlatego ważną rolę odgrywa regularne badanie wzroku. Rutynowe kontrole są najlepszym zabezpieczeniem przed komplikacjami zdrowotnymi. Jeżeli specjalista dostrzeże niepokojące zmiany, przystąpi do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Osoby chorujące na cukrzycę powinny pamiętać o regularnych badaniach wzroku, aby nie narazić się na utratę wzroku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana