Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Z jakimi problemami zwrócić się do ortopedy?
Ortopeda to specjalista potocznie nazywany “lekarzem od kości”. Okazuje się jednak, że jego kompetencje są znacznie szersze niż tylko leczenie zmian w obrębie układu kostnego. W artykule wyjaśniamy, kim jest lekarz ortopeda, jakie schorzenia i dolegliwości diagnozuje i leczy. Piszemy też, jak wygląda wizyta w gabinecie ortopedycznym i jak się do niej prawidłowo przygotować.
Jakie schorzenia leczy ortopeda?
Ortopedia jest specjalizacją medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z układem szkieletowym, mięśniowym oraz więzadłowo-stawowym. To dość szeroka dziedzina, dotycząca nie tylko kości czy stawów, ale także zmian zwyrodnieniowych czy wad postawy. Zahacza też o choroby metaboliczne, nerwy i naczynia krwionośne. Lekarz tej specjalizacji musi mieć rozległą wiedzę na temat anatomii i fizjologii ruchu czy nawet chirurgii urazowej (traumatologii). Wśród przykładowych chorób i nieprawidłowości, jakie leczy lekarz ortopeda, można wymienić np.:
Przeczytaj również: Jakie są przyczyny rwy kulszowej i jak ją leczyć?
- zwichnięcia, złamania, skręcenia kości;
- urazy i choroby kręgosłupa;
- nowotwory kości;
- zmiany przeciążeniowe.
Wskazania do wizyty ortopedycznej
Podstawowym zaleceniem do wizyty w gabinecie ortopedycznym są przebyte urazy kości i stawów, czyli złamania, skręcenia itp. Poza tym, do ortopedy należy się udać także w przypadku innych dolegliwości niekoniecznie związanych wyłącznie z układem kostnym. Wszelkie problemy z bólem w obrębie mięśni i ścięgien, utrudnienia w ruchomości stawów czy kłopoty z poruszaniem się również stanowią wskazania do konsultacji. Badanie profilaktyczne w tym zakresie powinno także być wykonane niedługo po narodzinach dziecka. Kontrola stanu szkieletu, mięśni oraz stawów pozwala szybko wykryć ewentualne wady wrodzone i zapobiec ich rozwojowi. W Zakopanem na wizytę u specjalisty można się umówić w Gabinecie Janusza Kaliskiego.
Przeczytaj również: Co obejmują podstawowe badania sportowe?
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Wybierając się do gabinetu ortopedycznego trzeba przygotować się na to, że lekarz dokona oględzin chorej części ciała. W miarę możliwości dobrze jest zatem wcześniej zadbać o odpowiednią higienę. Poza tym, na spotkanie z ortopedą trzeba zabrać ze sobą wyniki zdjęć rentgenowskich i innych aktualnych wyników badań, które mogą być pomocne w postawieniu diagnozy czy zaplanowaniu odpowiedniego leczenia. Dobrze jest również przypomnieć sobie historię przebytych chorób. Pytania te są niezbędnym elementem szczegółowego wywiadu. Po rozmowie i wstępnym sprawdzeniu ruchomości kości i stawów, ortopeda zwykle zleca wykonanie specjalistycznych badań. Zalicza się do nich. m.in. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, zdjęcia RTG, ultrasonografię.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana