Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Znaczenie badań obrazowych w neurologii
Badania obrazowe w neurologii są jednymi z najważniejszych metod diagnostycznych. Pozwalają na dokładne rozpoznanie przypadku i ustalenie zasad terapii. Badania neuroradiologiczne często też służą do monitorowania przebiegu choroby i postępów w jej leczeniu. Rozwój technik obrazowania coraz bardziej rozszerza możliwości diagnozowania. Pozwala to nie tylko na wykrycie zmian morfologicznych, ale też ocenę zmian czynnościowych.
Zdjęcia rentgenowskie
Rola diagnostyki RTG wyraźnie się zmniejszyła od momentu wynalezienia tomografii komputerowej, jednak tego typu badania są stosowane szczególnie przy urazach. Zdjęcia Rentgenowskie głowy są rzadziej wykonywane niż te obrazujące kręgosłup, jednak stosuje się je w celu rozpoznania zmian nowotworowych.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się neurolog?
Zdjęcia RTG kręgosłupa, zlecane przez gabinety takie, jak GABINET NEUROLOGICZNY Prof. dr hab. med. Wojciech Kozubski, są wykonywane o wiele częściej przy schorzeniach neurologicznych. Często są podstawowym badaniem, pozwalającym wstępnie rozpoznać chorobę kręgosłupa lub kanału kręgowego. Mają też zastosowanie w diagnozowaniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wtedy rozpoznawalne są niektóre typy zwyrodnień kręgów czy zmian w obrębach krążków międzykręgowych.
Przeczytaj również: Czy padaczkę można wyleczyć?
Zdjęcia RTG kręgosłupa są pomocne w leczeniu bólów kręgosłupa, a przede wszystkim przy urazach i monitorowaniu postępu chorób nowotworowych.
Tomografia komputerowa
Od czasu wynalezienia tomografii komputerowej jest ona najczęściej stosowanym badaniem obrazowym w neurologii. Pozwala na uzyskanie poprzecznych przekrojów ciała, przez osłabienie promieniowania RTG przez detektory, które ustawione są naprzeciwko lampy obracającej się naokoło badanego pacjenta. Promieniowanie jest silniejsze niż w przypadku pojedynczego zdjęcia, jednak dokładność na tyle duża, że często ten typ badania jest wskazany.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść do neurologa?
Rezonans magnetyczny
Neurologiczne badania obrazowe w doskonały sposób uzupełnia rezonans magnetyczny. Wprowadzenie go do zestawu badań spowodowało ogromny postęp w diagnostyce. Opiera się ona na zasadzie rezonansu protonów wodoru, które odbijają się od tkanek, dając odpowiednio różne sygnały. Badanie jest bardzo czułe i potrafi wykryć wyjątkowo niewielkie zmiany. Ponadto jest zupełnie nieinwazyjne.
Inne metody badań obrazowych
Popularną, nie tylko w neurologii, metodą badania jest USG, która pozwala w łatwy i nieinwazyjny sposób ocenić stan tkanek w organizmie. Inne metody badań obrazowych to angiografia i mielografia, która opiera się na podaniu kontrastu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana