Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zrozumieć Alzheimera - dlaczego nie można zaniedbywać kontaktu z osobą chorą?
Wśród różnych schorzeń osób w podeszłym wieku, jedną z częściej występujących jest choroba Alzheimera. Zalicza się do tzw. chorób neurodegeneracyjnych i polega na stopniowym zaniku komórek w mózgu. Obecnie niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie, ale można łagodzić przebieg. Ważne jest wsparcie osób bliskich, kontakt z nimi. Warto wiedzieć jak wyglądają objawy, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób wspierać chorującego w trakcie spotkań z nim.
Na czym polega choroba Alzheimera?
Jedną z chorób związaną z nieprawidłowym działaniem mózgu jest Alzheimer. Schorzenie to nadal uważane jest za nieuleczalne, można jedynie próbować łagodzić jego przebieg za pomocą farmakoterapii lub fizjoterapii. Warto zdać się na profesjonalistów np. z domu spokojnej starości. Choroba bardzo długo potrafi rozwijać się bezobjawowo. Do pierwszych oznak zaliczają się kłopoty z pamięcią. Najczęściej chory nie pamięta, gdzie zostawił np. klucze, okulary lub inne przedmioty, ma problemy z nieodległymi zdarzeniami. Pojawić się może obniżony nastrój. Później zauważalne są problemy z mówieniem, liczeniem, uczeniem się. Dochodzą problemy z orientacją w terenie. Niestety często wśród chorujących na Alzheimera pojawia się agresja, niepoznawanie członków swojej rodziny, oskarżanie ich o chęć wyrządzenia im krzywdy lub kradzież. W ostatniej fazie z zanika kontakt ze światem zewnętrznym, możliwość samoobsługi.
Rola osób bliskich w życiu osób chorych na Alzheimera
Dla osób cierpiących na Alzheimera kontakt z rodziną jest ważny. Tym bardziej, że osoby bliskie znają ją i wiedzą jak wspomóc w codziennym funkcjonowaniu. Można np. zacząć od dostosowania mieszkania poprzez oznaczenie w czytelny sposób, co gdzie jest. Przy występującym obniżeniu nastroju, depresji lub zdarzających się napadów agresji właśnie pomoc najbliższych jest nieoceniona. Dbają o prawidłowe zażywanie lekarstw i o bezpieczeństwo chorego. Czasami najlepszą pomocą jest znalezienie odpowiedniego domu spokojnej starości, np. takiego jak Harmonia Dom Seniora, gdzie zatrudnieni specjaliści otoczą fachową opieką chorego. Tam również, dzięki częstym odwiedzinom można aktywnie wspierać bliską nam osobę, rozmawiając z nią, próbując wykonywać różne stymulujące dla niej czynności lub wychodząc na wspólne spacery.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana